Zdrowi i bezpieczni

Autor tekstu: Marek RymuszkoPrzedruk z miesięcznika „Nieznany Świat” nr 5 z 2011 roku.


----------------------------------------------


Czy kogoś pogięło? Retoryczne pytanie!


1 maja wchodzą w życie kolejne przepisy ograniczające dostęp do ziół i tzw. suplementów żywnościowych, a na ich producentów nałożono nowe obowiązki o wyraźnie restrykcyjnym charakterze. Regulacje te – uzasadniane zaleceniami Unii Europejskiej – usprawiedliwiono, jakżeby inaczej, troską o ludzkie zdrowie tudzież dbałością o to, by nikomu, kto chce się leczyć na własną rękę, broń Boże, nie stała się krzywda. W rzeczywistości – o czym wszyscy dobrze wiedzą – intencją tego typu działań wszędzie tam, gdzie są podejmowane (praktyka licznych państw, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości), jest nie ochrona ludzi chorych, lecz interesów koncernów farmaceutycznych.


Te ostatnie, jak słyszymy, dzięki poddawaniu oferowanych przez nie specyfików drobiazgowej procedurze weryfikacyjnej, zarówno już w procesie produkcji, jak i w fazie podejmowania decyzji o dopuszceniu leku na rynek – w odróżnieniu od podejrzanych samozwańczych zielarzy oraz wytwórców suplementów należycie chronią ludzkie zdrowie, któremu dzięki najnowocześniejszym technologiom farmaceutycznym, nic, ale to absolutnie nic nie zagraża.


Przyjrzyjmy się więc, jak to wygląda w praktyce, przy czym odwołam się tu do dwóch pierwszych z brzegu przykładów, gdyż podobnych można znaleźć dziesiątki. Chodzi o dostępne w sieci aptek dwa specyfiki: Zyrtec (10 mg/ml, krople doustne, roztwór) oraz Tabcin trend (2 mg + 30 mg + 250 mg, kapsułki miękkie). W tym celu posłużymy się wyłącznie dołączonymi do wspomnianych leków (z których drugi można kupić bez recepty) ulotek dla pacjentów/informacji dla użytkownika.


Zyrtec – jak czytamy – to lek działający przeciwalergicznie, a jego stosowanie wskazane jest w leczeniu: przewlekłego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), alergicznego zapalenia spojówek i przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Nie należy jednak z niego korzystać, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na niektóre ze składników leku lub np. cierpi on na ciężką niewydolność nerek, gdy zaś nie jest ona ciężka, przed użyciem leku należy poradzić się lekarza. U wrażliwych pacjentów jednoczesne stosowanie leku z alkoholem lub lekami o działaniu hamującym na ośrodkowy układ nerwowy może nasilić wpływ leku na zdolność reagowania i koncentracji, a także powodować reakcje alergiczne.


Na razie są to zaledwie delikatne przestrogi, bo na działania niepożądane (tak, jakby te objawy, o jakich dotychczas mówimy, były pożądane) przeznaczono mniej więcej połowę jednej strony ulotki (doradzam ich uważne prześledzenie, gdyż to fragment wyjątkowo smakowity). Oto i one:


* Zaburzenia krwi i układu chłonnego: trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).

* Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny (ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna, objawiająca się m. in. wysypką, świądem, obrzękiem twarzy i gardła, dusznością, nagłym obniżeniem ciśnienia krwi aż do utraty przytomności). Jeżeli takie objawy wystąpią, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

* Zaburzenia psychiczne: zachowanie agresywne, pobudzenie, splątanie (dezorientacja), depresja, omamy, bezsenność, tiki.

* Zaburzenia układu nerwowego: drgawki, zaburzenia smaku, dyskineza (niezależne od woli, nieskoordynowane ruchy kończyn i innych części ciała), dystonia (występowanie mimowolnych ruchów powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała), parestezja (mrowienie, drętwienie), omdlenie, drżenie.

* Zaburzenia oka: zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie, rotacyjne ruchy gałki ocznej.

* Zaburzenia serca: tachykardia (przyspieszenie czynności serca).

* Zaburzenia jelit: biegunka.

* Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: nieprawidłowa czynność wątroby (zwiększona aktywność enzymów wątrobowych i zwiększone stężenie bilirubiny).

* Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: obrzęk naczynioworuchowy (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się obrzękiem twarzy, powiek, błon śluzowych, warg, języka, krtani, powodujących trudności w przełykaniu i oddychaniu), jeżeli takie objawy wystąpią należy natychmiast skontaktować się z lekarzem; świąd, wysypka, pokrzywka.

* Zaburzenia nerek i dróg moczowych: bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu.

* Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: osłabienie, złe samopoczucie, obrzęki.

* Badania diagnostyczne: zwiększenie masy ciała.


Podsumujmy: lek jest przeciwalergiczny, ale może powodować niekiedy reakcje alergiczne, w tym także ciężkie, objawiające się obrzękiem twarzy, powiek, błon śluzowych, warg, języka i krtani, powodujące trudności w oddychaniu i przełykaniu – nie mówiąc o takich drobiazgach, jak wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia pracy serca, krwi, układu immunologicznego, żołądka, skóry, nerek i psychiki (zachowania agresywne, pobudzenie, splątanie, depresja, omamy, bezsenności, tiki) itp. itd. etc. Szczególne cenne w tym kontekście wydaje się zalecenie producenta, by wspomnianą ulotkę zachować (jak rozumiem, wobec tak licznych niebezpieczeństw najlepiej nosić ją stale przy sobie), aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Mogą nam w tym wprawdzie przeszkodzić zaburzenia oka: zakłócenia akomodacji, niewyraźne widzenie, rotacyjne ruchy gałki ocznej, najważniejsze jednak, że mający omamy pacjent – nawet jeśli jest w stanie pobudzenia lub przeciwnie: depresji – czuje się uprzedzony, ergo bezpieczny.


Pora na Tabcin trend – preparat złożony o skojarzonym działaniu składników, który łagodzi objawy nieżytu nosa (katar i kichanie) w przebiegu grypy i przeziębienia, ułatwia swobodne oddychanie, jak również łagodzi bóle towarzyszące infekcji, np. ból głowy, gardła oraz ogólne dolegliwości. Wskazania do stosowania: Łagodzenie objawów grypy i przeziębienia przebiegających z gorączką, katarem, bólem gardła i drapaniem w gardle, kichaniem, bólem głowy, obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Tabcinu nie należy natomiast używać, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku..., choroby układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, czy rozedma, jaskra, przerost prostaty, niedomagania serca, nadciśnienie, cukrzyca lub nadczynność tarczycy i w innych jeszcze przypadkach. Można stosować Tabcin, acz z zachowaniem szczególnej ostrożności m. in. jeśli u pacjenta występuje niewydolność wątroby lub nerek, ewentualnie upija się on albo przyjmuje środki uspokajające, gdyż lek może wywoływać uczucie senności, a alkohol i leki uspokajające mogą dodatkowo wzmagać ten efekt.


Wszystko? Skądże, to dopiero wstęp do właściwych działań niepożądanych, choć na szczęście nie u każdego one występują. Oto one:


* Zaburzenia układu nerwowego: senność, suchość w jamie ustnej, pobudliwość, niepokój, zawroty głowy, bezsenność, strach, drżenia, halucynacje, napady padaczki.

* Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: problemy z oddychaniem; u pacjentów z nadwrażliwością na leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne może czasami dochodzić do nasilenia się objawów astmy („astma analgetyczna”).

* Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.

* Zaburzenia skory i tkanki podskórnej: rumień, bardzo rzadko reakcje alergiczne z zapalnymi zmianami skórnymi.

* Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zaburzenia w składzie krwi, takie jak: zmniejszenie liczby krwinek (agranulocytoza, trombocytopenia, pancytopenia, leukopenia) oraz anemia aplastyczna.

* Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: bóle głowy.

* Zaburzenia serca: odruchowe spowolnienie czynności serca (bradykardia) nadciśnienie, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), kołatanie serca.

* Zaburzenia nerek i dróg moczowych: trudności z oddawaniem moczu, uszkodzenie nerek.

* Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko opisywano reakcje nadwrażliwości, takie jak: obrzęk naczynioworuchowy, zespół zaburzeń oddechowych, zwiększona potliwość, nudności, spadek ciśnienia tętniczego lub wstrząs.

* Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: uszkodzenie wątroby, ciężkie uszkodzenie wątroby w przypadku przedawkowania.


No pięknie, po prostu cudownie. W świetle przytoczonych informacji działania osób i instytucji zwalczających metody medycyny naturalnej, a jednocześnie udzielających swojego pełnego błogosławieństwa farmaceutykom – jako środkom zweryfikowanym naukowo i w pełni bezpiecznym – należałoby w zasadzie skwitować jednym zdaniem: CHYBA WAS POGIĘŁO. I poprosić, by troskę o zdrowie pozostawiono nam samym. Tak będzie zdecydowanie bezpieczniej.


P.S. Przybywa lekarzy współpracujących z naszym miesięcznikiem. Witamy i pozdrawiamy.


------------------------------------------

Powrót do strony tytułowej


Powrót do listy artykułów